هاوینگ چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

اگر قصد دارید که به زودی در حوزه ارز دیجیتال فعالیت کنید، لازم است تا با اصطلاحات مهم این حوزه آشنا شوید. یکی از این عبارت اصطلاح هاوینگ نام دارد که در ادامه به طور مختصر آن را شرح خواهیم داد. اگر مشاقید تا در این باره بیشتر بدانید، پیشنهاد می‍کنیم که این مقاله را از دست ندهید.

ماینر چیست؟

قبل از هرچیز بد نیست تا کمی درباره دستگاه ماینر و چگونگی عملکرد آن آشنا شویم. ماینر  به دستگاهی گفته می‌شود که برای استخراج رمزارزها از آن استفاده می‌شود و تنوعی زیادی برخوردارند.  همچنین در سراسر دنیا به افرادی که به استخراج رمز ارز مانند بیت کوین و دیگر ارزها می‌پردازند، ماینر گفته می‌شود که از طریق این گونه فعالیت دستمزد به دست می‌آورند. در ادامه به هاوینگ‌های صورت گرفته و تاثیر آن‌ها بر فعالیت‌ ماینرها خواهیم پرداخت.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ که توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است، به نصف شدن پاداش بیت کوین اطلاق می‌شود که به عنوان برنامه‌ای از قبل چیده شده برای سازماندهی استخراج است. شاید از خود بپرسید که هدف از ایجاد هاوینگ چیست؟ در جواب باید بگوییم که این فعالیت صورت می‌گیرد تا تورم بیت کوین کم شده و منجر به افزایش کمیابی آن شود. هاوینگ که پس از هر 210000 بلاک اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود تا استخراج بیت کوین‌ها تا سال 2140 و حتی پس از آن انجام گیرد. در واقع ناکاموتو با ایجاد این برنامه کاری کرد تا پاداش‌های ناشی از استخراج بیت کوین هر 4 سال نصف شده تا عرضه و تقاضا کنترل شود.

آیا هاوینگ منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد؟

لازم به توضیح است که پدیده هاوینگ پس از نصف کردن پاداش، ارزش بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین با بررسی اولین و دومین هاونیگ صورت گرفته به این نتیجه می‌رسیم که سومین هاوینگ منجر به کاهش نرخ تولید خواهد شد و با استحصال طلا فاصله زیادی نخواهد داشت. بعضی کارشناسان بر این باورند که با کاهش نرخ تولید و نزدیک شدن به طلا و کم شدن عرضه بیت کوین و از طرفی افزایش تقاضا بیت کوین روند صعودی خواهد داشت. برای اولین بار در سال 2012 پاداش بیت کوین نصف شد که در نتیجه آن هر بیت کوین از 11 دلار به حدود 1 دلار تغییر نرخ داد. در بار دوم هاوینگ نیز که در سال 2016 رخ داد، ارزش هر بیت کوین از 650 دلار به حدود 20000 دلار در دسامبر 2017 رسید. سومین هاوینگ نیز در اردیبهشت 1399 انجام شد و طی آن پاداش سیستم‌های ماینر به حدود 6 بیت کوین در هر دقیقه رسید. خوب است بدانید که هاوینگ نقش مهمی در ثبات اعتبار بیت کوین دارد و برعکس سیاست‌های بانک مرکزی که با انتشار پول تورم ایجاد می‌کتد، هاوینگ خاصیت ضد تورمی دارد.

اگر با نصف شدن پاداش، ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند چه می‌شود؟

در جواب این سوال باید بگوییم که ساتوشی ناکاموتو برای این موضوع نیز تدابیری اندیشیده است. اگر ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کنند و یا به هر دلیلی تعداد آن‌ها کاهش یابد، سختی شبکه کم می‌شود که در نتیجه ماینینگ نیز ساده‌تر انجام خواهد شد. کاهش سختی شبکه بدان معناست که ماینرها با انرژی و هزینه کمتر درآمدزایی می‌کنند که به صرفه‌تر بوده و پویایی شبکه بیت کوین را به همراه دارد.

هاوینگ در دیگر ارزها

لازم به یادآوری است که هاوینگ ارز دیجیتال تنها مختص بیت کوین نیست و در ارزهای دیگر نیز به شکل‌های گوناگون انجام می‌شود. بد نیست بدانید که در 10 دقیقه حدود 6 بیت کوین پاداش عرضه می‌شود که این امر در فرایند استخرام اتریوم متفاوت است و امروزه به 2 اتریوم در 15 ثانیه تغییر پیدا کرده است.

کلام آخر

اکنون که دانستید هاوینگ ارز دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد، می‌توانید آگاهی بیشتری درباره شرایط بازار داشته باشید و با علم بیشتری اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال کنید. فراموش نکنید که با دانستن این نکات می‌توانید مانع ضررهای احتمالی شوید و سود خوبی به دست آورید.