پاراچین (Parachain) چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

شاید یکی از بهترین روش ها و در عین حال پر ریسک ترین روش برای کسب ثروت ورود به بازارهای مالیست، بازار مالی ارزهای دیجیتال با توجه به دایره نوسانات به شدت بالای خود توانسته است کاربران زیادی از سراسر دنیا را جذب خود کند، اما شناخت پروژه ها و ساختارهای جدید در این حوزه می تواند دید شما را نسبت به سرمایه گذاری بالا ببرد، یکی از موضوعات و ساختارهای پیشرفته در این بازار پاراچین است که در ادامه این مقاله به این موضوع می پردازیم.

چرا ارزهای دیجیتال پرطرفدار شدند؟

هنگامی که پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین توسط خالق آن ساتوشی ناکاموتو که فردی ناشناس است به دنیا معرفی شد، کمتر افرادی تصور می کردند که چنین رشد چشمگیری در دنیا را تجربه کند اما شروع فوق العاده بیت کوین از سال 2013 اتفاق افتاد، زمانی که رمز ارز اول بازار کریپتوکارنسی – cryptocurrency قیمت خود را در جایگاه 1000 دلاری دید، شاید اینگونه می توان گفت یکی از مهم ترین فاکتورها در این بازار نوسانات بالای آن است.

بلاکچین و Parachain در کریپتوکارنسی چیست؟

بلاکچین و پاراچین در کریپتوکارنسی چیست؟

یکی از اولین مباحثی که هر شخص وارد این بازار می شود شناخت بستر و امنیت این مارکت است، تمامی ارزهای دیجیتال این بازار بر بستری امن به نام بلاکچین فعالیت می کنند. هدف همه بلاکچین های ساخته شده، دست یابی به 3 فاکتور بسیار مهم تمرکز زدایی، امنیت و مقیاس پذیر است با این حال دستیابی به بلاکچین ها به 3 هدف یک چالش بسیار بزرگ است، علاوه بر این 3 هدف مهم، بلاکچین های دیگر به دنبال ویژگی های ترکیب پذیری و ارتباط بین زنجیره ای هستند.

ویژگی های مهم برای یک بلاکچین
بالا بودن امنیت
مقیاس پذیری
تمرکز زدایی
ترکیب پذیری
ارتباط بین زنجیره ای

پاراچین (Parachain) را می توان گونه ای از شبکه بلاکچین در نظر گرفت، این ساختار، ساختاری خاص برای مدیریت داده و اطلاعات است که به صورت موازی در اکوسیستم ارز دیجیتال پولکادات (DOT) – (در هر دو شبکه پولکادات و کوساما) اجرا می شود، مهم ترین تفاوت آن این است که با اتصال به شبکه مرکزی، نیازی به تعریف نودهای مجزا ندارد.

آشنایی با پروژه پولکادات

پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره ای 3 لایه ای عمل می کند، لایه اول آن، لایه 0 نامیده می شود، که قابلیت اتصال به 100 شبکه بلاکچین را دارد، به عبارتی دیگر، ساختار شبکه پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره‌ای طراحی شده که در لایه یک آن امکان راه‌ اندازی تقریبا ۱۰۰ شبکه بلاکچین تحت عنوان پاراچین وجود دارد. تمامی این شبکه‌ها به شبکه اصلی پولکادات و نودهای این شبکه متصل هستند.

خصوصیات پاراچین چیست؟

خصوصیات شبکه قدرتمند پولکادات
انعطاف پذیری
مقیاس پذیری
قابلیت همکاری
حاکمیت

انعطاف پذیری

مدل ساخت پاراچین پولکادات به این صورت است که در اینترنت آینده بلاکچین ها بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، همانطور که نسخه فعلی اینترنت نیازهای مختلف جامعه را برآورده می‌کند، بلاکچین‌ ها نیز باید بتوانند خدمات متنوع تری را برای تسریع خدمات ارائه دهند. یک زنجیره ممکن است برای بازی طراحی شود و یا یک شبکه برای مدیریت هویت طراحی شده باشد، دیگری برای امور مالی و … در عین حال این شبکه‌ ها باید بتوانند با هم تعامل داشته باشند و دیتا و اطلاعات را میان هم به اشتراک بگذارند. لذا پاراچین، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برای این امر مهم دارد.

نکته قابل ذکر در مورد پاراچین این است که هر Parachain می تواند طراحی توکن و روند حاکمیتی خاص خود را داشته باشد که برای استفاده خاص خود طراحی شده است، همچنین پاراچین ها می توانند به عنوان شبکه های عمومی و خصوصی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مقیاس پذیری

با استفاده از مدل پیشرفته Parachain، پولکادات به زنجیره‌ های بلوکی اجازه می‌دهد تا مقیاس پذیری را در لایه ۱ بدست آورند. این یک روش غیرمتمرکز و کارآمدتر برای دستیابی به مقیاس‌ پذیری بلاکچین است. پاراچین اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ ها به صورت موازی در یک اکوسیستم از بلاکچین‌ های لایه ۱ پخش و پردازش شوند؛ که به طور قابل توجهی باعث بهبود توان و مقیاس پذیری می‌شود.

حاکمیت

پاراچین‌ ها در پولکادات در انتخاب مدل حاکمیتی که مناسب خود می‌ دانند آزادانه عمل می کنند و می‌ توانند به تعدادی ماژول از پیش ساخته شده برای پیاده سازی سیستم‌ های مختلف حاکمیتی دسترسی پیدا کنند. هر پروژه می‌تواند مدل مدیریتی خود را پیاده‌ سازی و اجرا کند.

الگوریتم اجماع Parachain چیست؟

الگوریتم اجماع Parachain چیست؟

هر شبکه پاراچینی که بر روی شبکه پولکادات راه اندازی شده است ملزم به پیروی از الگوریتم اجماع شبکه پولکادات است، این الگوریتم، الگوریتم اجماع شبکه مرکزی پولکادات نام دارد، این به معنی این است که شبکه ها در انتخاب الگوریتم اجماع خود حق انتخابی نداشته و نمی توانند از الگوریتم دیگری پیروی کنند.

هر تراکنش در شبکه پولکادات به صورت موازی در Parachain اجرا می شود و به زمان ثبت این تراکنش بر روی رله چین اسلات گفته می شود، قابل ذکر است که برای اینکه یک پاراچین به پولکادات اضافه شود باید در یکی از اسلات‌های موجود قرار گیرد.

هزینه راه اندازی پاراچین چقدر است؟

بسیاری از کسب‌ و کارها با مطرح شدن فناوری بلاکچین به دنبال استفاده از این فناوری هستند اما ایجاد یک شبکه بلاکچین مستقل، به زمان، تخصص و هزینه بالایی نیاز دارد. راه‌اندازی Parachain یکی از راه حل های جایگزین است.

هزینه راه‌ اندازی و اجرای شبکه‌ های همچون کازماس، تزوس (XTZ) و ایاس (EOS) چیزی در حدود ۱۰ میلیون دلار در سال است. شبکه‌ های بزرگ و مطرحی همچون اتریوم و بیت کوین، هزینه سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار در سال دارند. شبکه پولکادات در گزارشی اعلام کرده است که هزینه سالانه راه‌ اندازی Parachain در این شبکه، چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار است. این عدد در مقایسه با راه‌اندازی یک شبکه بلاکچین مجزا، بسیار کمتر است.

کاربردهای پاراچین چیست؟

کاربردهای پاراچین

هدف اصلی از طراحی رمز ارز محبوب پولکادات، ایجاد یک طیف وسیعی از امکانات برای تیم های Parachain برای طراحی بلاکچین های لایه 1 است، در جدول زیر می توانید کاربردهای مهم آن را بررسی کنید:

کاربردهای Parachain
بازی
امور مالی غیر متمرکز (DeFi)
گواهینامه ها
اوراکل ها
کیف پول های دیجیتال
تائید هویت
اینترنت اشیا
قراردادهای هوشمند

تفاوت قرارداد هوشمند و Parachain

قرارداد‌های هوشمند بر روی بلاک چین‌ های اختصاصی مانند اتریوم، الگورند، سولانا(SOL)، تزوس، کاردانو و… کار می‌ کنند. اما از آنجایی که این قرارداد‌ها بر روی بلاکچین اجرا می‌ شوند و رقبای زیادی نیز دارند، ممکن است هزینه تراکنش‌ ها، سرعت کمی را به دلیل تراکم زیاد به دنبال داشته باشد. در واقع، این یکی از چالش‌ های بزرگ برای پذیرش گسترده زیرساخت‌ های بلاکچین است؛ چرا که آن‌ها به اندازه کافی قابل استفاده نیستند.

از طرف دیگر، پاراچین‌ ها بلاکچین‌ های مستقلی هستند که برای هدف خاصی ایجاد می‌ شوند و طیف وسیعی از خدمات و کاربرد‌ها را به مشتریان خود ارائه می‌ دهند.

نتیجه گیری:

Parachain را می توان گونه ای از شبکه بلاکچین در نظر گرفت، این ساختار، ساختاری خاص برای مدیریت داده و اطلاعات است که به صورت موازی در اکوسیستم ارز دیجیتال پولکادات (DOT) – (در هر دو شبکه پولکادات و کوساما) اجرا می شود، همچنین Parachain کاربردها و ویژگی های زیر را نیز داراست:

انعطاف پذیری، مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و حاکمیت از مهم ترین خصوصیات شبکه Parachain است.

با توجه به بالا بودن سطح پروژه پولکادات و همچنین صعودی بودن روند آن می توان انتظار داشت بعد از اصلاح های زمانی و قیمتی، عددهای بالاتری را برای خود ببیند.