پروژه کلاهبرداری دگ کوین (Dagcoin)

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

پروژه کلاهبرداری دگ کوین (Dagcoin)، یک پروژه کلاهبرداری هرمی می باشد که توسط شرکت ساکسس فکتوری (Success Factory) تحت پوشش قرار دارد و بین کاربران در فضای مجازی رواج پیدا کرده است. این پروژه کلاهبرداری در بین کاربران ایرانی نیز رواج پیدا کرده است به همین دلیل ما سعی کردیم در این مقاله به بررسی پروژه کلاهبرداری دگ کوین و استدلال در رابطه با اثبات کلاهبرداری بودن آن، می پردازیم.

دگ کوین چگونه کلاهبرداری می کند؟

پروژه کلاهبرداری دگ کوین چگونه عمل می کند؟

دگ کوین نیز مانند پروژه های کلاهبرداری هرمی دیگر، محصول بی ارزش خود را ارزشمند و بزرگ و به عنوان یک ارز دیجیتال جهانی معرفی کرده و این وعده را به کاربران خود داده که قیمت این ارز دیجیتال به زودی افزایش شدیدی خواهد داشت و در صورتی که کاربران ضمن سرمایه گذاری در آن، دوستان و آشنایان خود را وارد این سیستم هرمی کنند، می توانند با دریافت پورسانت های نجومی خیلی سریع ثروتمند شوند. اما در واقعیت هدف این پروژه کلاهبرداری دگ کوین، چیزی جز گرفتن سرمایه از دست افراد و تحویل دادن محصولی بی ارزش به آنها، نیست.

اگر بخواهیم پروژه کلاهبرداری دگ کوین را با ذکر یک مثال به صورت شفاف بیان کنیم مثال پایین گزینه مناسبی است:

فرض کنید یک شرکت مقدار زیادی خاک معمولی دارد اما با این ادعا که این خاک سرطان را درمان می کند، اقدام به بزرگ نمایی محصول خود و بازاریابی آن می کند. محصول دروغین این شرکت کلاهبردار توجه همگان را به خود جلب می کند اما همین بزرگنمایی هم برای این شرکت کافی نیست. این شرکت با تشویق افراد به عضو کردن دوستان و آشنایان به خرید این محصول و دریافت پورسانت هنگفت، دامنه فعالیت و کاربران خود را گسترش می دهد.

اثبات کلاهبرداری بودن دگ کوین

پروژه کلاهبرداری دگ کوین از ۲ سال پیش در چندین شرکت فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر در میان کاربران ایرانی نیز رواج پیدا کرده است، اما می توان با مرور ادعاهای تبلیغ کنندگان آن، کلاهبرداری بودن این پروژه را اثبات کنیم.

1- بررسی شرکت ساکسس فکتوری (Success Factory)

اولین ادعای تبلیغ کنندگان پروژه کلاهبرداری دگ کوین این است که شرکت ساکسس فکتوری، یک شرکت بزرگ و با ۱۵۰ کارمند است که قصد دارد ارز دیجیتال دگ کوین را که در تمام دنیا کاربرد دارد، به زودی عرضه نماید. نام این شرکت که ساکسس فکتوری یا همان کارخانه موفقیت است، گویای خیلی از مسائل می باشد. معمولا شرکت های کلاهبرداری برای جلب توجه و افزایش انگیزه در افراد، از چنین نام های لوکس و انگیزشی استفاده می کنند و با وعده های دروغین ذهن مخاطبان را با خود همراه کنند. مورد دیگر این است که هیچ اشاره ای به دگ کوین در سایت شرکت ساکسس فکتوری نشده است، همچنین این وب سایت ماهیت مشخصی ندارد. این وب سایت در قسمت بالایی خود، چندین محصولی مالی با کاربردهای نامشخص وجود دارد، در قسمت پایینی این وب سایت نیز قسمتی برای خرید تیشرت های این شرکت وجود دارد. همچنین چندین شعار و محصول گنگ در این وب سایت به چشم می خورد اما هیچ اسم و اطلاعاتی در این وب سایت راجع به دگ کوین موجود نیست. در واقع این وب سایت صرفا به یک فروشگاه آنلاین شبیه است نه وب سایتی که یک ارز دیجیتال جهانی را توسعه می دهد.

در توییتر نیز هیچ صفحه ی رسمی از شرکت ساکسس فکتوری وجود ندارد و تنها چندین صفحه غیر رسمی که مدت هاست به روز رسانی نشده و فاقد هر گونه اعتبار است، وجود دارد.

2- ارتباط با پروژه وان کوین (OneCoin)

پروژه کلاهبرداری دگ کوین وارتباط آن با پروژه وان کوین (OneCoin)

وب سایت Bitcoinexchangeguide در رابطه با کلاهبردار بودن پروژه دگ کوین، دو سال پیش پستی را منتشر کرد و اعلام نمود پروژه دگ کوین، یک پروژه کلاهبرداری بین المللی می باشد. طبق شواهد، پروژه کلاهبرداری دگ کوین با پروژه کلاهبرداری وان کوین که حجم کلاهبرداری آن بیش از ۴ میلیارد دلار بوده است، ارتباط داشته است.

کریس رس (Kriss Ress) و نیلز گراسبرگ (Nils Grossberg) بنیانگذاران دگ کوین می باشند. کرین رس و نیلز گراسبرگ نیز در صفحه لینکدین خود راجع به دگ کوین هیچ اشاره ای نکرده اند. نیلز گراسبرگ در صفحه خود درباره صرافی سوئیپ اکس (SwipeX) مطلبی ارائه کرده است. صرافی سوئیپ اکس تنها صرافی می باشد که دگ کوین در آن معامله می شود. در نتیجه نیلز گراسبرگ، ارز دیجیتال خودش را در فقط در صرافی که خودش راه اندازی کرده است، مبادله می کند. البته در وب سایت های رسمی ارز دیجیتال مانند کوین مارکت کپ نیز نام صرافی سوئیپ اکس وجود ندارد و این نشان دهنده بی اعتبار بودن و غیر قابل اعتماد بودن این صرافی می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که این صرافی یک صرافی صوری برای فروش دگ کوین های بی ارزش با قیمت های ساختگی می باشد.

3- ادعای رقابت دگ کوین با بیت کوین

دگ کوین با این ادعا که قصد دارد مشکلات بیت کوین را برطرف کند، در میان کاربران خود را مطرح کرده است. در حالی که طبق بررسی های وب سایت های ارز دیجیتال و همچنین وب سایت های فارسی زبان اعلام کرده اند که این ارز دیجیتال فاقد هر گونه اعتبار است و نه تنها هیچ جایگاهی در حوزه کریپتوکارنسی ندارد، بلکه هیچ کدی از آن منتشر نشده پس در نهایت در جایگاهی نیست که بتواند با ارز دیجیتال بیت کوین به رقابت بپردازد.

همچنین این پروژه کلاهبرداری ادعا کرده که دارای بزرگ ترین اکوسیستم کل بازار کریپتوکارنسی می باشد در حالی که بررسی ها اثبات کرده تمام زیر ساخت ها، نرم افزارها و وب سایت این پروژه تقلبی و ساده می باشد که ایجاد و راه اندازی آن تنها چند روز طول می کشد و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

4- سایت جعلی سایت businessforhome.org

تبلیغ کنندگان دگ کوین برای معرفی خود به عنوان یک شرکت برتر، یک سایت با آدرس «businessforhome.org» معرفی کرده اند. طبق ادعای آنها این سایت پوشش دهنده اخبار حوزه مارکتینگ می باشد و همچنین به معرفی بزرگ ترین شرکت ها می پردازد. در سایت businessforhome طبق ادعای این سایت، در قسمتی تحت عنوان «Top Earners Ranks» فهرست افرادی لیست شده است که بیشترین درآمد از از طریق نتورک مارکتینگ کسب می کنند. طبق ادعای این سایت، «Igor Alberts» و «Andreea Cimbala» بیشترین درآمد را از نتورک مارکتینگ کسب کرده اند.

سخن پایانی

طبق بررسی ها، شرکت ساکسس فکتوری که ادعا کرده است ۱۵۰ کارمند دارد، فقط ۲٫۵۰۰ یورو سرمایه به خود اختصاص داده است. همچنین تاریخ تاسیس این شرکت در سال 2016 نبوده بلکه در سال 2018 راه اندازی شده است. بنابراین پروژه کلاهبرداری دگ کوین فقط یک پروژه کلاهبرداری می باشد که توصیه می شود هیچ سرمایه گذاری سمت آن و پروژه های مشابه دیگر نرود.

منبع :alirezamehrabi.com