کیف پول Obvious چیست؟ آموزش کامل کار با کیف پول آبویس

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

آبویس (Obvious) یک کیف پول موبایلی است که به‌خاطر پشتیبانی از چندین زنجیره و امکان اتصال کیف پول‌های متعدد، تجربه کاربری نسبتا خوبی را فراهم کرده است. به‌تازگی این ولت به یک کیف پول هوشمند (Obvious Smart Wallet) ارتقا یافته است. در نسخه جدید ولت هوشمند نیازی به توکن بومی شبکه برای پرداخت گس نیست و عملیات سواپ راحت‌تر انجام می‌شود. در این مطلب از میهن بلاکچین علاوه بر معرفی این کیف پول و شرح ویژگی‌های آن، به آموزش کار با Obvious می‌پردازیم و در ادامه امنیت آن را بررسی می‌کنیم.

نکات کلیدی

 آبویس (Obvious) یک کیف پول موبایلی برای دستگاه‌های اندروید و iOS است.
 Obvious یک کیف پول خود‌حضانتی است و ویژگی Seedless Recovery را برای بازیابی کیف پول ارائه می‌دهد.
 این کیف پول از بیش از ۲۸ ارز فیات پشتیبانی می‌کند و خدمات آن در ۱۷۰ کشور ارائه می‌شود.
 آبویس در آپدیت اخیر خود از کیف پول هوشمند رونمایی کرده است.
 این اسمارت ولت اجازه می‌دهد کاربر بدون داشتن توکن بومی شبکه و با استفاده از یکی از توکن‌های ERC20 هزینه گس را پرداخت کند.
 ولت هوشمند Obvious در حال حاضر از دو شبکه اتریوم و پالیگان پشتیبانی می‌کند.

کیف پول Obvious چیست؟

کیف پول آبویس چیست

آبویس (Obvious) یک ولت نرم‌افزاری است که برای دستگاه‌های اندروید و iOS عرضه شده است. این کیف پول از چندین زنجیره‌ سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند. کاربران آبویس می‌توانند تراکنش‌های ارسال، دریافت، خرید، سواپ و بریج ارزهای دیجیتال را در زنجیره‌های پشتیبانی‌شده انجام دهند. همچنین کاربران با استفاده از ردیاب پرتفولیوی داخلی آبویس می‌توانند بدون نیاز به تغییر زنجیره یا کیف پول، دارایی‌های خود را ردیابی کنند. در جدول زیر، می‌توانید فهرستی از شبکه‌های پشتیبانی‌شده در ولت آبویس را ببینید.

اتریوم (Ethereum) پالیگان (Polygon)  بایننس اسمارت چین چین (BNB Chain)
آربیتروم ۱ (Arbitrum) آوالانچ (Avalanche)  بیس (Base)
آپتیمیزم (Optimism)  نوسیس چین (Gnosis Chain)  Polygon zkEVM
فانتوم (Fantom)  کرونوس (Cronos) اورورا (Aurora)
مون بیم (Moonbeam) مون ریور (Moonriver) سلو (Celo)
بوبا (Boba) Fuse (فیوز) اوموس (Evmos)

کیف پول هوشمند آبویس چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال Obvious

آبویس از ماه می ۲۰۲۳ (اردیبهشت ۱۴۰۲) ولت خود را به یک کیف پول هوشمند مبتنی بر انتزاع حساب (Account Abstraction) ارتقا داد. در اینجا لازم است اشاره کوتاهی به تفاوت ولت‌های غیرحضانتی و هوشمند داشته باشیم. کیف پول‌های غیرحضانتی معمولی کلیدهای خصوصی را به کاربر می‌دهند. در مقابل کیف پول‌های قرارداد هوشمند به وسیله کد (و نه کلید خصوصی) کنترل می‌شوند. در واقع انتزاع حساب فرآیندی برای ایجاد یک لایه عملکرد اضافی است. در این فرآیند با سفارشی‌سازی برخی عناصر حساب‌های قرارداد هوشمند، امکان خودکارسازی تراکنش‌ها و اجرای قوانین سفارشی فراهم می‌شود. این یعنی پیچیدگی تعاملات مالی کاهش پیدا می‌کند و در نهایت تعامل کاربر با بلاکچین ساده‌تر می‌شود.

آبویس در پرداخت توکن گس به کاربر آزادی عمل می‌دهد. به‌عبارت دیگر بر خلاف سایر موارد که کاربر مجبور است از توکن بومی شبکه برای پرداخت گس استفاده کند، در آبویس می‌تواند یکی از توکن‌های ERC20، نظیر یو‌اس‌دی کوین (USDC)، تتر (USDT) و دای (DAI) را به‌دلخواه انتخاب کند. همچنین آبویس تراکنش‌های پیچیده چند مرحله‌ای را ساده‌تر کرده است؛ در واقع کاربر هنگام تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز و دکس‌ها می‌تواند تراکنش‌ها را تنها با یک کلیک انجام دهد.

این ولت هوشمند در حال حاضر از دو شبکه اتریوم و پالیگان پشتیبانی می‌کند. در صورتی که کاربر جدید آبویس هستید و برای اولین بار کیف پول را نصب می‌کنید، کیف پول هوشمند نیز همزمان برای شما ایجاد می‌شود.

ویژگی‌های کیف پول هوشمند آبویس چیست؟

کیف پول هوشمند Obvious، نسخه ارتقایافته آبویس است و عملکرد راحت‌تر و انعطاف‌پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند. مهم‌ترین ویژگی‌های کیف پول Obvious عبارتند از:

 • انتخاب توکن برای پرداخت گس: کاربران ولت هوشمند آبویس دیگر نگران موجودی اتر برای پرداخت گس نیستند و می‌توانند یکی از توکن‌های ERC20 را به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند.
 • تایید و امضای تراکنش با یک کلیک: مراحل تایید یا امضای تراکنش در کیف پول هوشمند آبویس ساده‌تر شده است و فقط با یک کلیک انجام می‌شود.
 • بهینه‌سازی سرعت تراکنش‌ها: آبویس با پیداکردن بهترین نرخ معامله و کمترین زمان تراکنش در میان دکس‌ها و بریج‌های مختلف، سرعت تراکنش‌ها را بهبود داده است.
 • پشتیبان‌گیری و بازیابی ایمن‌تر و ساده‌تر: آبویس برای ارتقای امنیت ولت هوشمند خود، عبارات بازیابی را به ۳ بخش تقسیم می‌کند؛ اما برای بازیابی ولت دسترسی به دو بخش کافی است.
 • ارسال اعلان‌ها: کاربر می‌تواند برای اطلاع از رویدادهای مهم و لحظه‌ای مانند نوسان‌های ارزش خالص دارایی، لیکوئید شدن و اختلالات شبکه، از فیلتر اعلام پیام استفاده کند.
 • تسهیل تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای: در کیف پول هوشمند آبویس کاربر می‌تواند فارغ از پیچیدگی‌های دکس‌ها و بریج اگریگیتورها، فقط با یک کلیک عملیات، سواپ و انتقال توکن به آدرس‌ها و زنجیره‌های مختلف را انجام دهد.
 • جستجوی آدرس: ثبت آدرس‌های پرتکرار در دفترچه آدرس یکی دیگر از ویژگی‌های ولت هوشمند آبویس است.
 • اتصال به برنامه‌های غیرمتمرکز: به‌واسطه استفاده از نسخه دوم پروتکل والت کانکت (WalletConnect 2.0) کاربران می‌توانند به‌صورت یکپارچه به هر برنامه‌ غیرمتمرکزی در همه زنجیره‌ها متصل شوند.
 • امکان اتصال چندین کیف پول: می‌توان چندین کیف پول‌ مختلف مانند متامسک (Metamask) و تراست ولت (Trustwallet) را به کیف پول هوشمند آبویس متصل کرد.
 • بازیابی کیف پول بدون نیاز به عبارات بازیابی: قابلیت “Seedless Recovery” عبارات بازیابی را به سه بخش تقسیم می‌کند و هر کدام به‌طور مجزا در سه موقعیت مختلف شامل فضای ابری، شبکه‌های اجتماعی و دستگاه کاربر ذخیره می‌شوند. در این روش کاربر می‌تواند فقط با استفاده از دو مورد ولت خود را بازیابی کند. البته امکان ذخیره عبارات بازیابی به‌صورت دستی هم وجود دارد.

آموزش کار با کیف پول آبویس

در این بخش قصد داریم آموزش کار با کیف پول Obvious را به‌صورت تصویری توضیح بدهیم.

ساخت کیف پول

کیف پول آبویس یک نرم‌افزار موبایلی برای دستگاه‌های اندروید و iOS است. کاربران می‌توانند از طریق پلی استور و اپ استور، ولت Obvious را روی تلفن‌های همراه خود دانلود کنند. در‌حال حاضر نسخه دسکتاپ یا افزونه مرورگر برای این ولت عرضه نشده است. پس از نصب نرم‌افزار، در صفحه زیر نامی را برای ولت خود مشخص کنید.

نصب ولت آبویس

در این مرحله دو گزینه وجود دارد؛ ساخت ولت جدید (Create smart Wallet) و بازیابی کیف پولی که قبلا نصب کرده‌اید (Using Existing Wallet). فعلا مراحل ایجاد ولت جدید را دنبال می‌کنیم و در ادامه نحوه ایمپورت کردن کیف پول را توضیح می‌دهیم.

راه اندازی ولت ارز دیجیتال Obvious

بعد از کلیک روی “Create Smart Wallet” به صفحه‌ای برای فعال کردن تنظیمات هدایت می‌شوید؛ البته می‌توانید فعلا از این مرحله گذر کنید.

نصب ولت هوشمند Obvious

در مرحله بعدی، شبکه‌هایی که کیف پول هوشمند آبویس روی آن‌ها فعال است، نمایش داده می‌شود. می‌توانید در همین مرحله از عبارات بازیابی خود پشتیبان بگیرید یا بعدا انجام دهید.

کیف پول هوشمند آبویس

بکاپ‌گیری از عبارت بازیابی

با کلیک روی “Backup Wallet” دو گزینه برای پشتیبان‌گیری از عبارات بازیابی در اختیار شما قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که تهیه پشتیبان از کلمات بازیابی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در صورت حذف نرم‌افزار یا گم شدن دستگاه، عبارات بازیابی لازمه دسترسی مجدد به ولت هستند.

ابتدا سراغ روش دوم برویم. در این روش عبارات بازیابی به صورت دستی و توسط کاربر ذخیره می‌شوند. توجه داشته باشید که حفظ کلیدهای خصوصی مهم‌ترین نکته در امنیت دارایی‌هایی دیجیتال است. بنابراین اگر قصد دارید به صورت دستی عبارات بازیابی را ذخیره کنید، باید آن‌ها را در چندین نسخه و در جای امنی یادداشت کنید.

نصب ولت هوشمند Obvious

و اما روش اول؛ در روش بازیابی بدون عبارات بازیابی، عبارات بازیابی به سه بخش تقسیم می‌شوند و هر قسمت به طور مجزا ذخیره می‌شود. کلید ابری (Cloud key) با استفاده از اکانت گوگل در یک فایل گوگل درایو با نام “Obvious Wallet” ذخیره می‌شود؛ بنابراین این فایل را هرگز نباید حذف کنید یا تغییر نام دهید. بخش دوم، کلید اجتماعی (Social Key) نام دارد و با کلیک روی آن یک کد QR نمایش داده می‌شود. این کد را باید نزد یک مخاطب قابل‌اعتماد در یکی از شبکه‌های اجتماعی ذخیره کنید. بهتر است که این کلید را در اکانتی که متعلق به خودتان است، ذخیره کنید. بخش سوم، کلید دستگاه (Key Device) است و روی دستگاه شما ذخیره می‌شود. به هر حال باید توجه داشته باشید که برای بازیابی کیف پول از طریق بازیابی بدون عبارات بازیابی، حتما باید دو کلید از این سه کلید را در اختیار داشته باشید.

عبارات بازیابی ولت هوشمند Obvious

ساخت آیدی

در صورت تمایل می‌توانید یک آیدی برای ولت خود بسازید. به جای ارسال آدرس برای دریافت ارز، می‌توانید آیدی خود را در اختیار فرستنده قرار دهید.

نحوه نصب کیف پول هوشمند Obvious

واریز وجه به کیف پول Obvious

به محض نصب و راه‌اندازی ولت آبویس، صفحه‌ اسمارت ولت آبویس باز می‌شود. می‌توانید در همین مرحله واریز وجه (Fund Wallet) را انجام دهید یا در صورت عدم تمایل فعلا از این مرحله گذر کنید. توجه داشته باشید که کیف پول هوشمند Obvious فعلا فقط از دو شبکه اتریوم و پالیگان پشتیبانی می‌کند.

آموزش نصب کیف پول آبویس

می‌توانید با استفاده از ولت‌های شخصی خود مانند متامسک، تراست ولت، رینبو (Rainbow)، زریان (Zerion) و آرجنت (Argent) وجه مورد نظر را به کیف پول آبویس منتقل کنید. همچنین می‌توانید در بخش “Buy Crypto” ازدو پلتفرم “Ramp” و “Transak” کمک بگیرید و با استفاده از ارزهای محلی پشتیبانی‌شده، کردیت‌ کارت‌ها و کارت‌های اعتباری، ارز دیجیتال مورد نیاز خود را تهیه کنید.

نحوه نصب ولت هوشمند Obvious

آشنایی با گزینه‌های صفحه اصلی

در صفحه اصلی ولت آبویس، تصویری شبیه به تصویر زیر را مشاهده می‌کنید. در گوشه سمت راست، نام انتخابی شما برای ولت نمایش داده می‌شود. در سمت مقابل، یک نمایه جایزه وجود دارد که با دعوت از ۵ نفر می‌توانید جایزه آبویس را دریافت کنید. همچنین یک علامت اسکن را در سمت راست بالا مشاهده می‌کنید که می‌توانید از آن برای اسکن کد QR آدرس ولت یا اتصال به دپ‌ها استفاده کنید.

نحوه استفاده از کیف پول هوشمند آبویس

در قسمت میانی صفحه، اسمارت ولت آبویس شما نشان داده می‌شود که با کلیک روی آن به صفحه زیر هدایت می‌شوید.

کیف پول هوشمند Obvious

در ادامه توضیحات صفحه اصلی باید به چند گزینه دیگر هم اشاره کنیم. در قسمت “Add Wallets” می‌توانید با کپی کردن آدرس عمومی یا نام دامنه ولت‌های مورد نظر (مثلا ولت یک نهنگ) فعالیت‌های آن را رصد کنید. بخش “Portfolio” اطلاعاتی شامل ارزش خالص دارایی، توکن‌ها، NFTها و تراکنش‌ها را نشان می‌دهد. همچنین در بخش “Activity” می‌توانید سابقه فعالیت‌های سواپ یا بریج‌ را مشاهده کنید. برای ویرایش نام ولت، دریافت آیدی آبویس و شرکت در بخش جوایز هم می‌توانید به بخش “More” مراجعه کنید.

نحوه دسترسی به عبارات بازیابی در ولت هوشمند Obvious

در صورت نیاز به بررسی مجدد عبارات بازیابی بعد از ساخت کیف پول، می‌توانید از قسمت “More” و “All Wallet” وارد بخش “SeedPhrase” شوید و آن‌ها را مشاهده کنید. در‌صورتی که قبلا عبارات بازیابی را یادداشت نکرده‌اید، عبارات را در جای مطمئنی یادداشت کنید یا از آن‌ها بک‌آپ بگیرد.

دریافت وجه در کیف پول Obvious

تا اینجا با نمای کلی کیف پول Obvious آشنا شدیم. گام بعدی نحوه خرید یا دریافت ارز دیجیتال در ولت آبویس است. روی دایره‌ای که در تصویر زیر نشان داده شده است، کلیک کنید تا گزینه “Buy Crypto” و “Receive Asset” نمایش داده شود.

دریافت ارزدیجیتال در ولت هوشمند Obvious

با کلیک روی “Receive” یک کد QR نمایش داده می‌شود. می‌توانید این کد را اسکن کنید یا آدرس ولت را کپی و برای ارسال‌کننده وجه بفرستید. در بالای همین صفحه، یک پیام هشدار نشان داده می‌شود و اخطار می‌دهد که توکن‌ها می‌توانند روی زنجیره‌های پشتیبانی‌شده ازجمله پالیگان، اتریوم، آربیتروم، بایننس اسمارت چین، بیس و غیره ارسال شوند.

انتقال وجه به ولت هوشمند Obvious

با فعال کردن گزینه “Customize” می‌توانید در بخش “Pick a token to receive” توکن‌ را روی شبکه مورد نظر انتخاب کنید.

انتقال وجه در ولت Obvious

نحوه ایمپورت کردن ولت در آبویس

اگر می‌خواهید ولت خود را بازیابی کنید یا ولت دیگری را ایمپورت کنید، از بخش “More” وارد “All Wallet” شوید و روی گزینه “Add Wallet” کلیک کنید. حالا می‌توانید از بخش “Restore Existing Wallet” کیف پول خود را بازیابی یا از طریق “Connect Wallet” سایر والت‌‌های خود را متصل کنید.

اضافه کردن ولت به کیف پول Obvious

در این بخش هم می‌توانید از طریق سربرگ “Watchlist” ولت‌های موردنظر را به واچ لیستتان اضافه کنید.

پشتیبانی کیف پول Obvious

پشتیبانی و پاسخگویی به مشکلات احتمالی کاربران از طرف تیم سازنده ولت، یکی از مهم‌ترین نکات در مورد کیف‌ پول‌ها است. در بخش “More” می‌توانید از قسمت “FAQ” پاسخ بسیاری از سوالات متداول در مورد ولت آبویس، امنیت کیف پول، کارمزدها، ولت هوشمند و بازیابی بدون عبارات بازیابی را بیابید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از قسمت “Help & support” به صفحه دیسکورد آبویس هدایت می‌شوید. همچنین می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را در بخش سوالات متداول و وبلاگ آبویس بیابید.

بررسی امنیت کیف پول آبویس

ولت Obvious یک کیف پول خودحضانتی است. به عبارت دیگر عبارات بازیابی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و این یعنی فقط کاربر کنترل دارایی را بر عهده دارد. علاوه بر ذخیره دستی، کاربر می‌تواند از قابلیت بازیابی بدون عبارت بازیابی استفاده کند. همان‌طور که گفتیم در Seedless Recovery عبارات بازیابی به ۳ بخش تقسیم می‌شوند و برای بازیابی ولت در اختیار داشتن دو بخش کافی است. به‌طور مثال اگر دستگاه شما با مشکلی مواجه شد و کلید دستگاه را از دست دادید، می‌توانید با دو کلید دیگر ولت را بازیابی کنید. به‌هر حال لازم است در حفظ و نگهداری هر ۳ فایل‌ و کلمات یادداشت شده دقت کنید.

آیا کیف پول آبویس برای کاربران ایرانی مناسب است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، آبویس یک کیف پول خودحضانتی است و این یعنی با ارائه کلید خصوصی، کنترل دارایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. نکته دیگری که برای کاربران ایرانی اهمیت دارد، این است که آبویس مانند سایر ولت‌های غیرحضانتی نیاز به احراز هویت (KYC) ندارد. بنابراین به دلیل عدم نیاز به ثبت‌نام یا ارائه مدارک هویتی کاربران ایرانی می‌توانند از این کیف پول استفاده کنند. در مواقع بروز مشکل هم کاربران می‌کنند موجودی ولت خود را در کیف پول دیگری ایمپورت کنند.

نتیجه‌گیری

آبویس (Obvious) یک کیف پول موبایلی است که از چندین زنجیره‌ سازگار با EVM مانند پالیگان، بایننس اسمارت چین، آربیتروم و آپتیمیزم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول به‌تازگی به نسخه قرارداد هوشمند ارتقا پیدا کرده است و قصد دارد تعامل کاربر با بلاکچین را تسهیل کند. امکان افزودن کیف پول‌های متعدد به آبویس وجود دارد و کاربر می‌تواند بدون نیاز به تغییر زنجیره یا کیف پول، دارایی‌های خود را ردیابی کند. انتخاب توکن گس توسط کاربر و کاهش پیچیدگی مراحل تایید و امضای تراکنش، اولین ویژگی‌های کیف پول هوشمند آبویس است و این ولت قصد دارد ویژگی‌های دیگری را هم در آینده اضافه کند. حالا شما بگویید که آیا از کیف پول Obvious استفاده می‌کنید؟ در صورت استفاده از ولت آبویس تجارب مثبت یا منفی خود را با ما در میان بگذارید.