پلتفرم Open Ocean یک پروژه بلاکچینی فعال در حوزه دیفای می‌باشد و به عنوان یک تجمیع کننده نقدینگی در تلاش است تا با جستوجو در پلتفرم‌های مختلف، بهترین نسبت قیمتی را برای کاربران خود فراهم کند. صرافی غیرمتمرکز اوپن اوشن یکی از محبوب‌ترین تجمیع کنندگان نقدینگی می‌باشد که خدمات فراوانی از جمله انجام معاملات بر بستر بیش از 19 بلاکچین و انجام تبادلات میان زنجیره‌ای بر بستر 6 بلاکچین را برای کاربران خود فراهم کرده است. به هر کاربری که در حوزه دیفای فعالیت می‌کند توصیه می‌شود تا با نحوه کار با صرافی Open Ocean و استفاده از امکانات آن آشنا باشد. اما صرافی غیر متمرکز Open Ocean چیست و چرا باید با آن کار کرد؟

صرافی غیر متمرکز Open Ocean چیست؟

صرافی اوپن اوشن نوعی صرافی غیر متمرکز در دسته بندی تجمیع کننده نقدینگی (Dex Aggregator)می‌باشد. تجمیع کننده نقدینگی نوعی از پروژه‌های بلاکچینی است که به استخرهای نقدینگی پلتفرم‌ها و صرافی‌های مختلف متصل می‌شود و با جمع آوری نقدینگی تمام آن‌ها، بستری با نقدینگی بسیار بالا ایجاد می‌کند. دیگر مزیت تجمیع کنندگان نقدینگی این است که با جستوجو در تمامی این پلتفرم‌ها، بهترین نسبت قیمتی را پیدا کرده و در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

صرافی غیر متمرکز Open Ocean نیز همین فرایند را در پیش داشته و با جستوجو در استخرهای مختلف این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران به بهترین نسبت قیمتی بازار دسترسی داشته باشند. اوپن اوشن در حوزه فعالیتی خود رقبای نسبتاً کمی دارد و این موضوع خود یک مزیت برای آن به حساب می‌آید. در ادامه به آموزش کار با صرافی Open Ocean خواهیم پرداخت.

نحوه کار با صرافی غیر متمرکز Open Ocean

صرافی Open Ocean نوعی صرافی غیرمتمرکز (Dex) است و از آن جایی که صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ نیازی به ثبت نام و انجام احراز هویت ندارند، صرافی اوپن اوشن نیز هیچ نیازی به ثبت نام نداشته و برای کار با این صرافی تنها کافیست از طریق “این لینک” وارد پلتفرم شده و کیف پول دیجیتالی خود را به آن متصل کنید. (با ورود از طریق لینک قرار داده شده می‌توانید از کد دعوت مجموعه بیتفا استفاده کنید و در کارمزد معاملات خود تخفیف دریافت کنید!)

 

نحوه اتصال کیف پول به صرافی اوپن اوشن

برای اتصال کیف پول به پلتفرم باید پس از ورود به سایت در قدم اول بر روی گزینه “Connect wallet” کلیک کنید. سپس انتخاب کنید که قصد دارید بر روی کدام شبکه بلاکچینی فعالیت داشته باشید (برای مثال ما زنجیره هوشمند بایننس – BSC – را انتخاب می‌کنیم) و پس از آن کیف پول مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید (برای مثال ما گزینه تراست ولت را انتخاب می‌کنیم).

در صورتی که قصد دارید کیف پولی که بر روی تلفن همراه است را به دسکتاپ متصل کنید، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه “WalletConnect” و سپس اسکن کردن QR Code کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید.

 

صرافی Open Ocean از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

همانطور که قبل‌تر نیز به آن اشاره داشتیم پلتفرم Open Ocean بر بستر 19 بلاکچین مختلف ایجاد شده است و امکان تبادل رمزارز بر همه آن بسترها را فراهم کرده است. در عکس پایین لیستی از تمام بلاکچین‌هایی که صرافی اوپن اوشن بر بستر آن‌ها راه‌اندازی شده است را مشاهده می‌کنید!

نحوه انجام معامله (Swap) در صرافی اوپن اوشن

صرافی اوپن اوشن یک تجمیع کننده نقدینگی می‌باشد؛ به این منظور که زمانی که کاربر قصد دارد تا در این پلتفرم معامله‌ای را انجام دهد، اوپن اوشن استخرهای نقدینگی تعدادی زیادی از دیگر پلتفرم‌ها را بررسی کرده، از میان آن‌ها بهترین گزینه (بهترین نسبت قیمتی) را پیدا می‌کند و آن استخر را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا کاربر با استفاده از آن، معامله خود را با مناسب ترین نسبت قیمتی و بهترین شرایط انجام دهد!

اما برای کاربران انجام معاملات در این صرافی روند بسیار ساده‌ای دارد و دقیقاً همانند دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز می‌باشد. برای انجام معامله (Swap) در این پلتفرم ابتدا وارد بخش “Trade” شده و سپس جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. دقت داشته باشید در زمان انتخاب ارزها کادر بالایی مختص به ارزی می‌باشد که قصد فروش آن را دارد و کادر پایینی مختص به ارزی می‌باشد که قصد خرید آن را دارید. (درواقع کاربر ارز بالایی را به ارز پایینی تبدیل می‌کند)

پس از انتخاب جفت ارز مورد نظر، میزان حجم سرمایه‌ای که قصد تبادل آن را دارید را انتخاب کرده و سپس بر ر وی گزینه “Swap now” کلیک کنید. در ادامه مشخصاتی از تراکنش شما نمایش داده می‌شود که در صورت تایید آن باید بر روی گزینه “Confirm order” کلیک کنید. در مرحله آخر نیز یک پیام بر روی کیف پول شما نمایش داده می‌شود که با تایید آن، تراکنش شما انجام خواهد شد.

 

چگونه ارزهای مورد نظر خود را در صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا کنیم؟

در صورتی که ارز مورد نظر شما در لیست ارزهای پیش فرض قرار نداشت به سایت Coinmarketcap و یا Coingecko مراجه کنید و ارز خود را در آن جا جستو جو و پیدا کنید. در صفحه آن ارز قسمتی به نام “Contract address” وجود دارد، با استفاده از آن قسمت کانترکت ارز مورد نظر خود را پیدا کرده و کپی کنید. (دقت داشته باشید که بسیار مهم است که شما بر روی کدام شبکه بلاکچینی فعالیت می‌کنید زیرا باید کانترکتی مطابق با آن شبکه را استفاده کنید؛ برای مثال اگر فعالیت خود را بر روی زنجیره هوشمند بایننس انجام می‌دهید باید دقت داشته باشید که کانترکتی مطابق با استاندارد BEP-20 را کپی کرده باشید.)

پس از کپی کردن کانترکت، به پلتفرم اوپن اوشن برگشته و در قسمت جستوجو رمز ارزها به قسمت “Custom tokens” رفته، کانترکت خود را Paste کنید و با روشن کردن گزینه “I understand” و کلیک بر روی گزینه “add token” ارز خود را به لیست معاملاتی اضافه کنید

جستوجوی بهترین نسبت قیمتی توسط اوپن اوشن

زمانی که کاربر جفت ارز خود را انتخاب می‌کند، اوپن اوشن اقدام به جستوجو در استخرهای نقدینگی آن جفت ارز می‌کند و نتایج رو به کاربر ارائه می‌دهد. نتیجه جستوجو OpenOcean در قسمت “Market” به کاربران نمایش داده می‌شود!

انجام معاملات لیمیت (Limit) در صرافی اوپن اوشن

انجام معاملات لیمیت (Limit) در صرافی اوپن اوشن یکی دیگر از خدماتی است که این صرافی ارائه می‌دهد. تفاوتی که این بخش با بخش Swap دارد تفاوت سفارش گذاری‌ها می‌باشد. به این منظور که شاید ارز BNB در حال حاضر 240 دلار در حال معامله می‌باشد ولی کاربر قصد دارد BNBهای خود را به قیمت 300 دلار به فروش برساند. این کاربر می‌‎تواند به بخش Limit orders مراجعه کرده و یک سفارش برای فروش BNBهای خود در آن قیمت قرار دهد، در صورتی که قیمت به محدودی قرار داده شده برسد دارایی کاربر به صورت خودکار به فروش می‌رود. سفارش گذاری یکی از خدماتی است که متاسفانه در اکثر پلتفرم‌های غیرمتمرکز هنوز امکاش فراهم نشده است! (نحوه حذف سفارش نیز در عکس نشان داده شده است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت)

برای انجام این نوع تراکنش‌ها به بخش “Trade” و سپس “Limit orders” مراجعه کرده و جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. در ادامه نسبت قیمتی مورد نظر خود را وارد کرده و سپس بر روی گزینه “Review limit order” کلیک کنید. سپس یک مشخصات از تراکنش نمایش داده می‌شود که در صورت تایید آن باید بر روی گزینه “Confirm” کلیک کنید. در مرحله آخر نیز تراکنش بر روی کیف پول نمایش داده می‌شود که باید آن را نیز تایید کنید.

نحوه لغو سفارشات از بخش لیمیت

در صورتی که کاربر پس از قرار دادن سفارش، نظر خود را عوض کرده و قصد برداشت سفارش را داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به بخش “Active” بر روی گزینه ضربدر (در کنار کادر مخصوص معامله) و سپس بر روی گزینه “Yes” کلیک کند تا سفارش لغو شود.

 

انجام معاملات میان زنجیره‌ای در اوپن اوشن

از دیگر خدمات جذاب اوپن اوشن می‌توان به انجام معاملات میان زنجیره‌ای (Cross Chain) اشاره کرد؛ به این منظور که کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در میان شبکه‌های مختلف نیز معامله کنند. برای مثال یک کاربر می‌تواند Busd خود که بر روی شبکه بلاکچینی BSC قرار دارد را به USDT بر بستر Polygon تبدیل کند. البته در نظر داشته باشید که اوپن اوشن این کار را با کمک پل‌های میان زنجیره‌ای (Cross Chain Bridges) مانند cBridge Celer و MultiChain انجام می‌دهد؛ درواقع با جستوجو در پل‌های مختلف بهترین و با صرفه‌ترین مسیر تبدیل را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

توکن OOE توکن حاکمیتی پلتفرم اوپن اوشن

یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های پلتفرم‌های غیرمتمرکز، نحوه مدیریت آن‌ها می‌باشد که توسط جامعه آن‌ها و به صورت غیرمتمرکز صورت می‌گیرد. صرافی Open Ocean حاکمیت و مدیریت غیرمتمرکزی دارد و کاربران این پلتفرم نقش اصلی را در تصمیم گیری‌ها ایفا می‌کنند.

توکن OOE توکن حاکمیتی پروژه Open Ocean می‌باشد و هولدرهای این توکن حاکمان و جامعه پلتفرم به حساب می‌آیند. هولدرهای این توکن می‌توانند بنا بر نسبت موجودی OOE خود در تصمیم گیری‌ها و رای‌گیری‌ها شرکت کنند. توکن OOE در زمان نگارش این مطلب با قیمت 0.017 دلار در حال معامله بوده و ارزش بازار (Market cap) آن تنها 3 میلیون دلار می‌باشد. این رمزارز بر روی 5 بستر بلاکچینی (اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس، آوالانچ، پالیگان و HECO) راه‌اندازی شده و قابل معامله می‌باشد.

از صرافی‌هایی که این رمزارز در آن‌ها قابل معامله می‌باشد نیز می‌توان به صرافی کوکوین، صرافی MEXC و صرافی پنکیک سواپ اشاره کرد.

 

بخش Dao و حاکمیت پلتفرم Open Ocean

بخش Dao در جهت پیشبرد اهداف مدیریتی و حاکمیتی پلتفرم Open Ocean ایجاد شده است. کاربران می‌توانند توکن‌های OOE خود را در این قسمت قفل (Stake) کرده و در مقابل توکن xOOE دریافت کنند؛ کاربران با دریافت xOOE هم سود استیکینگ دریافت می‌کنند و هم می‌توانند در رای گیری‌ها و تصمیم گیری‌های پلتفرم شرکت کنند.

 

بخش درآمدزایی (Earn) در صرافی غیر متمرکز اوپن اوشن

صرافی اوپن اوشن در حال حاضر 4 قسمت برای کسب درآمد برای کاربران خود فراهم کرده است که این چهار بخش عبارتند از “Pool” یا همان استخرها، “Farm” یا همان کشت سود، “Campaign” و یا جشنواره‌ها و قسمت آخر “Referral” که کاربران می‌توانند از طریق هر یک از این 4 بخش به کسب درآمد بپردازند!

 

جمع بندی

صرافی Open Ocean یکی از کاربردی‌ترین پلتفرم‌های دیفای به حساب می‌آید و به تمامی کاربران این حوزه توصیه می‌شود تا از امکانات این پلتفرم استفاده کنند. نقدینگی بالا، ارائه بهترین نسبت قیمتی و پشتیبانی از پلتفرم‌های بلاکچینی متعدد از امتیازات این پلتفرم به حساب می‌آید و این امکانات کارامد دلیلی برای توصیه مجموعه زرین سیگنال بر آموزش کار با صرافی اوپن اوشن می‌باشد تا کاربران با کار کردن با این پلتفرم بتوانند از فرصت‌های آن استفاده کنند.