سبد هولد یک ساله

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

نحوه مدیریت سرمایه در سبد هولد 

ما سبدهای سرمایه گذاری خود را به سه قسمت کم ریسک، ریسک متوسط و پر ریسک دسته بندی می‌کنیم. هر کدام از ارزها در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرند و با توجه به میزان ریسک پذیری، درصدی از سبد را تشکیل می‌دهند. در این سبد سرمایه گذاری با توجه به شرایط بازار 30 درصد از سرمایه را از ارزهای ریسک پایین، 60 درصد را از ارزهای ریسک متوسط و 10 درصد را از ارزها ریسک بالا انتخاب می‌کنیم؛ اما دقت داشته باشید نباید کل این میزان سرمایه در یک پله خریداری شود.

برای مثال فرض کنید یک سرمایه گذار 10 هزار دلار سرمایه برای این سبد اختصاص داده است و ما 30 درصد از حجم سبد را به ارز ETH اختصاص دادیم. سرمایه گذار باید 30 درصد از سرمایه خود (معادل سه هزار دلار) را به این ارز اختصاص داده و این میزان سرمایه را در چند پله (برای مثال هزار دلار بر روی 1600 – هزار دلار بر روی 1500 – هزار دلار بر روی 1400) وارد این رمزارز کند. دقت داشته باشید در سرمایه گذاری همیشه باید بدترین سناریوها را نیز در نظر بگیرید و با توجه به آن بخشی از سبد را به صورت نقد (استیبل کوین) نگهداری کنید. در ادامه به معرفی ارزهای موجود در این سبد خواهیم پرداخت.

 

ارزهای کم ریسک در سبد هولد

در تیم سایت بیتفا بررسی جامعی از کل شرایط بازار داشتیم و با توجه به دیدگاه خود نسبت به شرایط بازار 30 درصد از کل سبد را به بخش کم ریسک اختصاص دادیم. با توجه به بررسی‌هایی که از شرایط اکثر ارزهای موجود در بازار داشتیم فقط سه رمزارز بیت کوین، اتریوم و BNB شرایط لازم برای قرار گرفتن در این بخش از سبد را داشتند؛ اما برای مدیریت آسان‌تر سبد تصمیم گرفته‎‌ایم تنها یک مورد را در سبد قرار دهیم. انتخاب ما برای این قسمت اتریوم است و در ادامه به بررسی دلایل این انتخاب خواهیم پرداخت.

رمز ارز ETH (30 درصد از کل سبد)

ارز BNB به دلیل ارتباط مستقیم با شرایط صرافی متمرکز بایینس و شرایط نامعلوم این نوع صرافی‌ها نتوانست گزینه مناسبی برای این قسمت از سبد باشد. از طرفی با مقایسه اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس و اکوسیستم اتریوم به این نتیجه رسیدیم که اتریوم اکوسیستم رو به رشدتری دارد و می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد. به این نکته باید توجه کنیم در حالی که بازار رمز ارزها یکی از پر ریسک‌ترین بازارهای مالی به حساب می‌آید اما در انتخاب این قسمت از سبد مهمترین فاکتور، ریسک پایین‌تر ارز انتخابی بوده است تا در بدترین شرایط بازار نیز بتواند تعادل سبد را حفظ کند.

در مقایسه اتریوم و بیت کوین نیز معیارهای اصلی را در میزان تعامل کاربران با این دو رمزارز، تحرکات نهنگ‌های هر کدام و البته برنامه‌های توسعه پیش رو این دو پروژه قرار دادیم. در این مقایسه از آنجایی که سبد ارائه شده یک سبد هولد یک ساله است و باید چشم اندازی بلندمدت داشته باشیم و از جهتی دیگر اتریوم امکان درآمدزایی‌های غیر فعال (Passive Income) بیشتری دارد، ما اتریوم را گزینه مناسب‌تری برای این سبد در نظر گرفته‌ایم. (ارائه روش‌های کسب درآمد غیر فعال از اتریوم یکی از خدماتی است که در ادامه همراه با این سبد ارائه خواهد شد)

 

ارزهایی با ریسک متوسط در سبد هولد 

تیم بیتفا بیشترین توجه خود را به بخش “ریسک متوسط” اختصاص داده است. ارزهای انتخاب شده در این قسمت در حالی که ریسک بیشتری نسبت به اتریوم دارند اما ما ارزهایی را انتخاب کردیم که با توجه به شرایط بازار ریسک مدیریت شده‌ای داشته باشند و حداکثر میزان سود را در اختیار ما قرار دهند. 60 درصد از کل سبد سرمایه گذاری را به این قسمت اختصاص دادیم و آن را به 6 واحد 10 درصدی تقسیم کردیم (البته به دلیل شرایط موجود واحد آخر را به دو قسمت 5 درصدی بخش بندی کریدم). در نظر داشته باشید برای انتخاب ارزهای این بخش به درآمد غیر فعال (Passive income) هر کدام امتیاز بالایی دادیم. در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت.

رمز ارز FTM (10 درصد از کل سبد)

ارز FTM را به عنوان اولین ارز این قسمت در نظر گرفتیم زیرا دیدگاه خیلی ویژه‌ای به پروژه فانتوم داریم.  پروژه فانتوم در یکی  شاخص TTF  از بهترین عملکردها را دارد و از همین رو می‌تواند به بستر محبوب پروژه‌های دیفای مخصوصاً برای معاملات HFT و یا فیوچرز تبدیل شود. تیم پروژه قدرتمند (مخصوصاً در حوزه دیفای)، برنامه‌های توسعه هوشمندانه و البته زیرساخت‌های قدرتمند بلاکچینی دیگر دلایلی بوده است که ما را ترغیب به انتخاب این رمزارز کرده است.

 

رمز ارز Atom  (10 درصد از کل سبد)

اتم ارز بومی بلاکچین و هاب Cosmos است و همیشه توجه ویژه‌ای از طرف کاربران کریپتویی بر روی این پروژه بوده است. پروژه کازماس یک پروژه لایه صفر و زیرساختی است که بستر راه‌اندازی تعداد زیادی از بلاکچین‌ها می‌باشد. از لحاظ فنی این پروژه را می‌توان یکی از پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین پروژه‌های بلاکچینی دانست اما متاسفانه ارز Atom کاربرد (Utility) خیلی بالایی در این اکوسیستم ندارد، در غیر این صورت به نظر می‌توانست حداقل جایگاهی بین 10 رمزارز برتر بازار داشته باشد. تیم توسعه این پروژه برنامه‌های توسعه خوبی برای سال 2023 در نظر گرفته است و با افزایش کاربرد رمزارز Atom در این اکوسیستم می‌توانیم شاهد رشد قیمتی آن باشیم. از نگاهی دیگر ارز Atom شرایط استیکینگ مناسبی دارد و حتی استیک کنندگان آن شامل ایردراپ‌هایی نیز می‌باشند

رمز ارز LDO  (10 درصد از کل سبد)

سومین ارز این قسمت LDO نام دارد؛ پلتفرم Lido یک پلتفرم فعال در حوزه لیکوئید استیکینگ است و ارز LDO نیز ارز بومی این پلتفرم است. لیدو از استیکینگ ارزهای مختلفی پشتیبانی می‌کند اما عمده محبوبیت آن به خاطر استیکینگ ارز ETH است. پلتفرم لیدو حدود 30 درصد از کل اتریوم‌های استیک شده را در اختیار دارد و به همین دلیل نقش بسیار حساسی در

اکوسیستم اتریوم ایفا می‌کند؛ با توجه به اهمیت این رمزارز در اکوسیستم اتریوم، نهنگ‌های ETH توجه ویژه‎ای به حاکمیت پلتفرم Lido و البته ارز LDO دارند.

در زمان نگارش این مطلب تیم توسعه اتریوم در حال فعالیت بر روی هاردفورک شانگهای هستند، هاردفورکی که عمده تمرکز خود را بر روی فرایند استیک اتریوم قرار داده است و پس از اجرای این هاردفورک موقعیت‌های گسترده‌ای می‌تواند برای پلتفرم‌های فعال در حوزه استیک اتریوم از جمله لیدو ایجاد شود.

 

رمز ارز GMX (10 درصد از کل سبد)

معاملات اهرم دار و فیوچرز کاربران و علاقه مندان بسیار زیادی دارد. صرافی غیر متمرکز GMX معاملات اهرم دار را وارد حوزه غیر متمرکز کرده و اولین صرافی غیر متمرکزی است که توانست با موفقیت از این نوع معاملات پشتیبانی کند. پس از صرافی GMX صرافی‌های غیر متمرکز زیادی به این حوزه ورود کردند اما اکثراً فورکی از خود صرافی GMX هستند.

هر پروژه‌ای برای موفقیت و ادامه دادن به مسیر خود به درآمد نیاز دارد و صرافی GMX یکی از پردرآمدترین پروژه‌های کریپتویی است. حجم بالای معاملات و البته میزان کارمزدهای این پروژه باعث شده تا این صرافی درآمد خیلی بالایی داشته باشد. پروژه‌هایی که معاملات اهرم دار را به صورت غیر متمرکز ارائه می‌دهند می‌توانند آینده بسیار روشنی داشته باشند. در آینده ممکن است سهم این نوع از پروژه‌ها را در سبد خود افزایش دهیم!

 

رمز ارز MATIC  (10 درصد از کل سبد)

ارز Matic یکی از بهترین عملکردها را در چرخه صعودی قبلی تجربه کرده است و هنوز روند توسعه خیلی خوبی در پیش دارد. پالیگان یک هاب لایه دو به حساب می‌آید به این منظور که در تلاش است تا تمام راه‌کارهای لایه دومی را اجرا کند. در حال حاضر راهکار Side Chain بهترین و کاربردی‌ترین راهکار این پروژه است و از نظر حجم نقدینگی قفل شده (TVL) و تعداد تراکنش‌ها نیز عملکرد خوبی دارد. پالیگان نقشه راه خوبی در پیش دارد و در حال اجرای آن است؛ ZKEVM یکی از برنامه‎‌های پیش رو در نقشه راه این پروژه است و در صورتی که بتواند در این مورد نیز عملکرد خوبی از خود نشان دهد می‌تواند به یکی از پیشروها حوزه رول آپ‌های دانش صفر (ZK-rollups) تبدیل شده و سهم خود از حوزه لایه دوم را افزایش دهد.

اکوسیستم رو به رشد و البته فرصت‌های درآمدزایی غیرفعال در شبکه پالیگان از دیگر دلایل انتخاب ارز Matic در سبد هولد یک ساله بیتفا است.

 

رمز ارز ROSE (5 درصد از کل سبد)

پروژه Oasis Network جز ارزهایی است که بیشترین حجم از سرمایه گذاران سازمانی را جذب کرده است. این پروژه ترکیبی از حوزه حریم خصوصی و حوزه دیفای است و در راستای توکنیزه کردن داده‌ها فعالیت می‌کند. شبکه Oasis داده‌ها را به صورت موازی پردازش می‌کند و به همین دلیل مقیاس پذیری خیلی بالایی دارد.ارز Rose   ارز بومی این شبکه است؛ شبکه Oasis هنوز حجم نقدینگی قفل شده (TVL) بالایی جذب نکرده است اما با توجه به پتانسیل‌های این شبکه می‌توانیم انتظار یک عملکرد خوب از Rose را در بلندمدت داشته باشیم.

پروژه Oasis network ساختار مناسب و پتانسیل بالایی دارد اما از آنجایی که هنوز میزان توجهات بالایی بر این پروژه قرار ندارد حجم کمتری از سبد سرمایه گذاری را به آن اختصاص می‌دهیم.

 

رمز ارز INJ  (5 درصد از کل سبد)

بالاتر به هاب کازماس پرداختیم؛ کازماس به پروژه‌های بلاکچینی اجازه می‌دهد تا به جای راه‌اندازی شدن بر بستر یک بلاکچین دیگر، بلاکچین اختصاصی خود را در کمترین زمان ممکن توسعه دهند و آن را با توجه به نیازهای خود شخصی سازی کنند. اینجکتیو بلاکچین خود را با استفاده از SDK های کازماس در این هاب ایجاد کرده است و تمرکز خود را بر روی ارائه خدمات معاملات غیر متمرکز قرار داده است. این پروژه جذب سرمایه بسیار خوبی داشته و همین موضوع باعث شده تا رشد بسیار خوبی داشته باشد و در حال حاضر توجه زیادی بر روی این رمزارز وجود دارد.

ارز INJ یکی از مناسب‌ترین ارزهای سبد هولد بیتفا به حساب می‌آید اما ما در مجموع بیتفا این رمزارز را در قیمت‌های بسیار پایین‌تری به سبد اضافه کرده بودیم و به آن دلیل که ارز INJ از آن زمان تا به حال رشد بالایی داشته است اکنون پیشنهاد می‌کنیم تنها 5 درصد از سرمایه را به آن اختصاص دهید.

 

ارزهایی پر ریسک در سبد هولد 

بخش پر ریسک سبد هولد، قسمت جذاب این سبد است؛ البته در نظر داشته باشید در کنار جذابیت می‌تواند ریسک بسیار بالایی نیز داشته باشد و باید در خرید این ارزها مدیریت سرمایه را رعایت کنیم. ما 10 درصد از کل سبد را به بخش پر ریسک سبد اختصاص داده‌ایم و این 10 درصد را به دو بخش تقسیم کرده‌ایم. در ادامه به معرفی ارزهای این بخش خواهیم پرداخت.

 

رمز ارز VELO  (5 درصد از کل سبد)

اکوسیستم آپتیمیزم یکی از اکوسیستم‌های محبوب ما در مجموعه بیتفا است؛ این اکوسیستم در حالی که پتانسیل‌های بالایی دارد اما هنوز خیلی جای رشد دارد. صرافی غیر متمرکز ولودروم بیشترین سهم از نقدینگی این اکوسیستم را در اختیار دارد. این صرافی غیر متمرکز با بیش از 300 میلیون دلار TVL حجم بازار بسیار کمی دارد و اکثر پروژه‌های اکوسیستم آپتیمیزم در حال ایجاد همکاری با این پروژه هستند. ارز VELO نقش حاکمیتی در این پلتفرم دارد و با افزایش کاربرد این پروژه می‌تواند رشد بالایی را تجربه کند.

ارز VELO حجم بازار کمی دارد و با توجه به پتانسیل‌های آن می‌توان گفت این رمزارز یک GEM است. البته به دلیل حجم بازار پایین همانطور که می‌تواند رشد خیلی خوبی داشته باشد در مقابل می‌تواند ریسک بالایی نیز داشته باشد و به همین دلیل این ارز را در بخش پر ریسک سبد قرار داده‌ایم. توکنومیک ارز ولو یکی از بهترین نوع توزیع را میان تمام ارزهایی که بررسی کردیم داشت و این موضوع یکی دیگر از دلایل دیدگاه مثبت ما نسبت به این ارز است. ارز VELO روش‌های کسب درآمد غیر فعال خیلی جذابی نیز دارد و علاوه بر هولد می‌توانیم سود مرکب خیلی خوبی روی این ارز بگیریم.

ارز VELO محبوب‌ترین ارز من در این سبد است! 🙂

 

رمز ارز SONNE  (5 درصد از کل سبد)

آخرین ارزی که در این سبد قرار دادیم ارز SONNE است؛ این رمزارز نقش حاکمیتی در پلتفرم Sonne Finance دارد. پلتفرم Sonne Finance یک پلتفرم وام دهی در اکوسیستم آپتیمیزم است و شرایط بسیار مناسبی برای رشد دارد، شرایط کسب سود غیر فعال و داشتن توکنومیک مناسب از دیگر مزایا این رمزارز است که باعث شده ما این ارز را به سبد هولد خود اضافه کنیم.

پلتفرم Sonne Finance تنها 8 میلیون دلار حجم بازار دارد و از این نظر می‌تواند واقعاً یک Gem باشد. از رقبای این پروژه می‌توان به Compound اشاره کرد که بیش از 300 میلیون دلار ارزش بازار دارد. در نظر داشته باشید این رمزارز نیز در بخش پر ریسک سبد قرار دارد و باید با مدیریت سرمایه دقیق‌تر وارد این ارز شویم.