شاخص royalty در NFT ها چیست؟ کسب یک عمر سود از NFT ها

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

Royalty در NFT تا پایان عمرتان به شما سود می‌دهد، حتی در صورتی که دیگر حق مالکیت نداشته باشید! این موضوع به چه معنا است؟ فرض کنید که شما یک اثر هنری مانند یک نقاشی را به قصد فروش منتشر کردید و یک کاربر با پیشنهاد قیمتی مناسب، قصد خرید اثر شما را دارد. شما در آن لحظه، با کمی چک و چونه، به قیمتی که هر  دو طرف راضی باشند، هنر خود را به  آن شخص می‌فروشید و مالکیت آن را واگذار می‌کنید. در این حالت، شما دیگر هیچ مالکیتی نسبت به آن اثر هنری ندارید. حال، شخصی خریدار، آن اثر را در یک نمایشگاه هنری بزرگ‌تر به فروش می‌رساند و سود بسیار کلانی از آن به دست می‌آورد اما شما که در اصل خالق آن اثر هنری بوده‌اید هیچ سودی نبردید. این موضوع قطعا نمی‌تواند برای خالق اثر خوشحال کننده باشد، به همین دلیل است که Royalty در حوزه NFT پدیدار شد تا این مشکل را حل کند.

Royalty در NFT چیست؟

به  تعریف بسیار ساده، حق امتیاز NFT یا همان رویالتی NFT ها، درصدی از قیمت فروش یک NFT است که از قبل تعریف شده است و هر بار که اثر آنها دوباره فروخته می شود، به خالق یا مالک اصلی (تاسیس کننده کلکسیون) پرداخت می‌شود. اساسا، این ویژگی به سازندگان اجازه می‌دهد حتی پس از فروش اولیه به کسب سود از کلکسیون NFT خود ادامه دهند. به عبارت دیگر، رویالتی در NFT ها به خالق یا مالک اصلی یک اثر این امکان را می‌دهد تا مادامی که اثرشان فروخته می‌شود، از هر خرید و فروش، درصد مشخصی سود دریافت کنند و با فروش اثر هنری خود، از سود آن محروم نشوند.

آیا حوزه NFT می‌تواند یک منبع درآمد زایی باشد؟

حوزه NFT به دلیل فرصت‌های متعددی که دارد توجه زیادی را به خود جذب کرده است و روزانه 30 میلیون دلار نقدینگی در این بازار معامله می‌شود. هر بازاری که نقدینگی بالایی در آن وجود داشته باشد بیشک می‌تواند درآمدزایی خوبی را برای مخاطبین ایجاد کند. با  توجه به فرصت‌هایی از جمله رویالتی که در این بازار وجود دارد، امکان درآمدزایی در این بازار بسیار گسترده است اما متاسفانه در ایران توجه زیادی به این حوزه نشده است. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با حوزه NFT ها و شروع فعالیت و کسب درآمد از آن پیشنهاد می‌کنم دوره NFT بیتفا را تماشا کنید. (این دوره رایگان شده است!!)

 

میزان Royalty در کالکشن‌های nft، بالاتر باشد بهتر است یا پایین‌تر؟

طبیعتاً مالک اثر می‌تواند هر درصد حق امتیازی را برای اثر خود تعیین کند اما اگر درصد حق امتیاز یک اثر بالاتر از حد معمول باشد، شانس به فروش رسیدن آن کاهش می‌یابد و کاربران علاقه کمی نسبت به آن نشان می‌دهند. فرض کنید یک مالک، حق امتیاز اثر خود را ۵۰ درصد تعیین کند، حتی اگر این اثر فروخته شود، پس از مدتی و هنگام به فروش رسیدن مجدد آن، شخص خریدار مجبور است که آن را به مبلغ بالاتری قیمت گذاری کند تا خود نیز سود مناسبی به دست آورد، در این حالت، قیمت اثر از ارزش واقعی او بسیار بیشتر می‌شود و خریداران کمی نیز برای آن اثر پیدا می‌شوند. حال این چرخه، آنقدر ادامه پیدا می‌کند و به جایی می‌رسد که قیمت آن اثر بسیار بالاتر می‌رود و شاید حتی کسی پیدا نمی‌شود که قصد خرید آن اثر را داشته باشد. اما در مقابل اگر بسیار پایین باشد انگیزه خالق آن کالکشن را برای ادامه فعالیت کمتر می‌کند و باعث عدم رشد آن پروژه می‌شود. در حالت کلی رویالتی مقداری متعادل باید داشته باشد و عددی بین 2.5 تا 10 درصد می‌تواند متناسب باشد!

البته برخی کالکشن‌های قدیمی مانند کالکشن محبوب CryptoPunks بدون هیچ کارمزدی به عنوان رویالتی قابل معامله در پلتفرم Opensea است.