تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلت کوین با پتانسیل رشد؛ ۲۵ دی ۱۴۰۲

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

پس از تایید ETFهای اسپات بیت کوین، قیمت BTC پس از یک صعود جزئی ریزش کرد، اما قیمت آلت‌کوین‌ها تاکنون نسبتا خوب مقاومت کرده است و شاید بتوان انتظار رشد برخی از آن‌ها را داشت.

به نقل از کوین تلگراف، پیش از تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین هیاهوی زیادی ایجاد شده بود، اما زمانی که خبر تایید منجر به حرکت صعودی چشمگیری نشد، احتمالا معامله‌گران تصمیم گرفته‌اند سود خود را برداشت کنند که این امر منجر به یک پولبک نسبتا عمیق تا ۴۱٬۵۰۰ دلار شد.

برخی از تحلیلگران اکنون نزول بیشتر قیمت را پیش‌بینی می‌کنند و حتی سخن از اهداف ۲۵٬۰۰۰ دلار و پایین‌تر هم به میان آمده است. در حالی که هر اتفاقی در بازارهای مالی امکان‌پذیر است، سطوح نزدیک به ۳۸٬۰۰۰ دلار احتمالا سرمایه‌گذاران بلندمدتی را جذب خواهد کرد که منتظر هاوینگ بیت کوین و ورود جریان پول سازمانی به سمت ETF‌های بیت کوین در هفته‌های آینده هستند.

اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، در پلتفرم X در پستی در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) گفت که ETF‌های تازه راه‌اندازی شده شاهد جریان ورودی ۱.۴ میلیارد دلاری بوده‌اند، در حالی که تراست بیت کوین گری اسکیل (GBTC) شاهد خروج ۵۷۹ میلیون دلاری بوده است. با این حال، خالص ورودی در دو جلسه معاملاتی در کل ETFها ۸۱۹ میلیون دلار بوده است.

حال سوال این است که آیا جریان‌های ورودی به ETFهای بیت کوین می‌تواند افت قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها را معکوس کند؟ برای پاسخ به این سوال به سراغ نمودارهای بیت کوین و ۴ ارز دیجیتال برتر رفتیم که ممکن است در کوتاه مدت عملکرد بهتری داشته باشند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در چند روز گذشته همه جا صحبت از بیت کوین بوده است. اما ناکامی آن در حفظ قیمت بالای ۴۸٬۰۰۰ دلار موجب شد معامله‌گران کوتاه‌مدت وسوسه شوند که سود خود را برداشت کنند؛ اتفاقی که منجر به ۱۰٪ ریزش قیمت در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) شد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

گاوها و خرس‌ها شاهد نبردی سخت در نزدیکی خط حمایت الگوی مثلث صعودی هستند. اگرچه خریداران توانسته‌اند با بسته شدن کندل روزانه از خط حمایت این الگو دفاع کنند، اما نتوانسته‌اند بازگشت قیمت معناداری را آغاز کنند. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها همچنان فشار نزولی خود را حفظ کرده‌اند.

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۴۳٬۹۳۳ دلار) شروع به کاهش کرده است و شاخص قدرت نسبی (RSI) درست زیر نقطه میانی قرار دارد که نشان می‌دهد خرس‌ها در تلاش برای بازگشت هستند.

اگر قیمت زیر الگوی مثلث باقی بماند، BTC ممکن است به ۴۰٬۰۰۰ دلار و سپس به ۳۷٬۹۸۰ دلار سقوط کند. خریداران باید قیمت را به بالای ۴۴٬۷۰۰ دلار برسانند تا دوباره کنترل بازار را به دست آورند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای نزولی شده و RSI در محدوده منفی قرار دارد که نشان می‌دهد خرس‌ها دست بالا را دارند. اگر قیمت به زیر ۴۲٬۰۰۰ دلار برسد، ممکن است فشار فروش افزایش یابد و قیمت به ۴۱٬۵۰۰ دلار و سپس به ۴۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

اگر گاوها بخواهند از ریزش قیمت جلوگیری کنند، باید آن را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسانند. این امر مسیر رالی را به ۴۴٬۷۰۰ دلار باز می‌کند، که مقاومت مهمی برای گاوها محسوب می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت اینترنت کامپیوتر (ICP)

قیمت ICP از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۱۲.۱۱ دلار) در ۸ ژانویه (۱۸ دی) و مجددا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ) بازگشت که نشان می‌دهد گاوها به شدت از این سطح دفاع می‌کنند.

نمودار قیمت ICP در تایم فریم روزانه
میانگین‌های متحرک صعودی نشان‌دهنده برتری خریداران هستند، اما واگرایی منفی در RSI نشان می‌دهد مومنتوم صعودی احتمالا در حال کاهش است. شکست قیمت و کلوز کندل روزانه بالای ۱۴.۲۱ دلار می‌تواند درها را برای آزمایش مجدد سقف محلی قیمت در ۱۶.۳۰ دلار باز کند. اگر قیمت موفق شود که از این سطح عبور کند، احتمالا به ۱۸ دلار نیز خواهد رسید.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه همچنان پشتوانه مهمی برای قیمت ICP است که باید در جهت نزولی مراقب آن بود. اگر این سطح از دست برود، برتری به دست خرس‌ها خواهد افتاد. در این صورت، ممکن است قیمت ICP تا ۹.۳۶ دلار سقوط کند.

نمودار قیمت ICP در تایم فریم ۴ ساعته

در تایم فریم ۴ ساعته، ICP برای مدتی بین ۱۲ تا ۱۴ دلار تثبیت شده است. این امر نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در میان گاوها و خرس‌هاست. اگر خریداران قیمت را به بالای ۱۴ دلار برسانند، ICP می‌تواند تا ۱۶.۳۰ دلار افزایش یابد.

برعکس، اگر قیمت به زیر میانگین‌های متحرک سقوط کند، نشان می‌دهد خرس‌ها در رالی دست به فروش می‌زنند. سپس قیمت ممکن است مجددا حمایت ۱۲ دلار آزمایش کند. شکست قیمت به زیر این سطح، درها را برای کاهش قیمت به ۱۰ دلار باز می‌کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سلستیا (TIA)

قیمت سلستیا چندین روز است که در یک روند صعودی قوی است که نشان می‌دهد خریداران در هر افت جزئی قیمت در حال خرید هستند.

نمودار قیمت TIA در تایم فریم روزانه

یک مقاومت روانی نسبتا مهم در ۲۰ دلار وجود دارد؛ جایی که ممکن است TIA شاهد یک پولبک باشد. اگر خریداران اجازه ندهند قیمت به کمتر از ۱۷.۲۹ دلار سقوط کند، این امر نشان می‌دهد گاوها در تلاش هستند تا این سطح را به حمایت تبدیل کنند. این اتفاق می‌تواند باعث شود قیمت مدتی را بالای ۲۰ دلار باقی بماند. در این صورت، احتمال صعود تا ۲۵ دلار وجود دارد.

برعکس، اگر قیمت به شدت کاهش یابد و به زیر ۱۷.۲۹ دلار سقوط کند، نشان می‌دهد معامله‌گران به شدت در حال برداشت سود هستند. سپس، خرس‌ها از فرصت استفاده کرده و سعی می‌کنند قیمت را به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱۴.۸۹ دلار) برسانند.

نمودار قیمت TIA در تایم فریم ۴ ساعته

در تایم فریم ۴ ساعته، TIA پس از شکستن مقاومت ۱۷.۲۹ دلار شتاب گرفت. از این رو، این یک سطح کلیدی است که باید در جهت نزولی مراقب آن بود. هر گونه عقب‌نشینی قیمت احتمالا توسط میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای حمایت خواهد شد.

اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای حمایت شده و بازگردد، نشان می‌دهد احساسات مثبت باقی مانده و معامله‌گران با کاهش قیمت در حال خرید هستند. در این صورت، ممکن است مرحله بعدی روند صعودی به سمت ۲۳ دلار آغاز شود. اگر قیمت به زیر ۱۷.۲۹ دلار کاهش یابد، برتری کوتاه مدت به دست خرس‌ها خواهد افتاد و سطح حمایت بعدی در میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت منتل (MNT)

قیمت منتل در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) الگوی کانال صعودی را به سمت بالا شکست و در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) به ۰.۸۵ دلار افزایش یافت، اما سایه بلند کندل روزانه نشان‌دهنده برداشت سود در سطوح بالاتر است.

نمودار قیمت MNT در تایم فریم روزانه

قیمت اکنون به سطح شکست کانال رسیده است؛ جایی که انتظار می‌رود خریداران وارد عمل شوند. شیب هر دو میانگین متحرک به تدریج در حال افزایش است که نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند، اما واگرایی منفی در RSI ایجاب می‌کند کمی احتیاط کنیم.

اگر قیمت از سطح شکست کانال بازگردد، خریداران دوباره سعی خواهند کرد قیمت MNT را به ۰.۸۵ دلار برسانند. این سطح احتمالا به عنوان یک مانع بزرگ عمل خواهد کرد، اما در صورت عبور از آن، احتمال صعود تا ۱ دلار افزایش می‌یابد.

نمودار قیمت MNT در تایم فریم ۴ ساعته

در تایم فریم ۴ ساعته، گاوها تلاش کردند تا اصلاح قیمت را در میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای متوقف کنند، اما خرس‌ها برنامه‌های دیگری داشتند. آن‌ها با جهش قیمت، در حدود ۰.۷۸ دلار دست به فروش زدند و قیمت را به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای رساندند. هر تلاشی برای بازیابی قیمت احتمالا با فروش در میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای مواجه خواهد شد. گاوها باید قیمت را به بالای ناحیه مقاومت بالاسری بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و ۰.۷۸ دلار برسانند تا قدرت خود را نشان دهند.

در مقابل، اگر قیمت بیشتر کاهش یافته و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، نشان می‌دهد احتمالا روند صعودی به پایان رسیده است. در این صورت، قیمت تا ۰.۶۵ دلار و در نهایت به ۰.۵۸ دلار سقوط می‌کند.

تحلیل تکنیکال قیمت Sei (SEI)

قیمت SEI یک الگوی مثلث متقارن تشکیل داده است که نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری بین گاوها و خرس‌هاست.

نمودار قیمت SEI در تایم فریم روزانه

به طور کلی، مثلث متقارن به عنوان یک الگوی ادامه‌دهنده عمل می‌کند، اما در موارد نادری ممکن است به عنوان یک الگوی بازگشتی رفتار کند.

افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۶۴ دلار) و RSI در منطقه مثبت نشان می‌دهد که خریداران برتری دارند. اگر گاوها قیمت را به بالاتر از خط مقاومت برسانند، نشان‌دهنده از سرگیری روند صعودی خواهد بود. هدف این الگو ۱.۱۰ دلار است.

اگر قیمت SEI الگوی مثلث را به سمت پایین بشکند، این دیدگاه صعودی نقض خواهد شد. این امر نشان‌دهنده تغییر احتمالی روند و شروع یک اصلاح عمیق‌تر به سمت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۴۳ دلار) خواهد بود.

نمودار قیمت SEI در تایم فریم ۴ ساعته

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب میانگین‌های متحرک مسطح شده و RSI نزدیک به نقطه میانی است که نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضا است. پیش‌بینی جهت شکست در یک الگوی مثلث متقارن دشوار است. بنابراین، بهتر است قبل از شروع معامله منتظر شکست این الگو از بالا یا پایین باشیم.

اگر قیمت بالاتر از میانگین‌های متحرک باقی بماند، گاوها سعی می‌کنند قیمت را به سمت خط مقاومت این الگو سوق دهند. از سوی دیگر، اگر قیمت به زیر میانگین‌های متحرک سقوط کند، ممکن است به سمت خط حمایت الگوی مثلث سقوط کند.